„Piráti“ téma 24. ročníku Letního dětského tábora Pardubice

Bez fotografie
Napsal uživatel Dáša dne Čt, 30. 08. 2018 - 16:33

Většina z nás si už neumí letní prázdniny bez programu Letního dětského tábora Pardubice a setkání s kamarády a táborovými pracovníky dobře známými, ale i s těmi, kteří na náš tábor zavítali poprvé, představit, a proto jsme rádi, že jsme i v letošním roce mohli vzájemně strávit úžasných 14 dní uprostřed krásné přírody obklopující areál Rekreačního střediska Havlišův Mlýn, nacházejícího se nedaleko malé obce Želetava. V termínu od 22.07. do 05.08.2018 zde na nás čekala spousta nezapomenutelných zážitků, her, soutěží, cen a hlavně zajímavá setkání.

Samotné seznámení se s areálem tábora hravou formou, spočívající v sestavování mapy a následného nalezení pokladu, mohlo o tématu letošního 24. ročníku Letního dětského tábora Pardubice leccos napovědět. Večerní úvodní scénka pak odhalila, že se po dobu nadcházejících dvou týdnů staneme Piráty, jejichž úkolem bude obsadit a drancovat dobyté ostrovy, na nichž o poklady nebude nouze. Svého úkolu se na výbornou zhostili všichni Piráti, a to od nejmenších až po největší. Tvrdě bojovali o prvenství v nejrůznějších turnajových hrách, při hledání pirátů, střílení do nepřátelských lodí, či skládání zprávy kapitánovi. Stateční Piráti se nezalekli ani neznámého muže, který náš tábor navštívil a následně nás uvedl do noční hry, na jejímž konci stáli Piráti před těžkou volbou mezi dobrem a zlem. Pro co se nakonec rozhodli, vědí nejlépe oni sami.

V průběhu tábora nás navštívila také řada vzácných hostů, k nimž patřil i český televizní moderátor TV Prima, který nás zasvětil do tajů moderátorské práce, pobavil úsměvnými historkami z natáčení a následně dal prostor dětem, které mu měly možnost klást zvídavé otázky, na něž s úsměvem a ochotou odpovídal. Před profesionálním moderátorem pak dostaly šanci i děti, které si mohly samy vyzkoušet, jaké to je moderovat počasí, či události uplynulých dní do mikrofonu, před zraky dychtivých diváků a posluchačů. Za svá vystoupení a odvahu byly odměněny nejen cenami, ale i bouřlivým potleskem. Program dětí byl zpestřen návštěvou „Tondy Obala“, který nás zasvětil do nauky o šetrném chování k přírodě a třídění odpadu, což bylo možné si okamžitě prakticky vyzkoušet v rámci zajímavých disciplín. Menším dětem také byl, prostřednictvím Mobilního planetária, které k nám přijelo z Brna, umožněn virtuální výlet do světa fantazie Ptačího ostrova, těm větším pak návštěvu nehostinného, studeného, temného, ale fascinujícího, nekonečného a neuvěřitelného Vesmíru.

A jelikož každý v sobě skrýváme nějaký talent, měly děti možnost odhalit ten svůj nejen před zraky poroty v soutěži „Hledá se talent“. Porota měla možnost obodovat vystoupení taneční, pěvecká, rapperská, ale i výtvarná. Skromnost nebyla na místě a děti se nebály předvést před zraky ostatních, co umí. A že toho nebylo málo! Všichni soutěžící byli úžasní, přesto někteří z nich o kousek lepší, za což byli oceněny hodnotnými cenami táborových partnerů. Kreativita jednotlivých oddílů se dále projevila v pořizování nejvtipnější fotografie z okolí tábora, tvorbě pirátských vlajek, či batikování pirátských triček. Modely, které vzešly z batikovací dílny, by se nemusely obávat spatřit světlo světa na mezinárodních molech modelingu. Večery nám zpříjemnilo opékání buřtů, četné diskotéky, či promítání filmů v letním kině, které k letním večerům neoddiskutovatelně patří, tak proč si je nedopřát také na táboře?

Přiblížil se konec našich táborových radovánek, ale předtím, než nastalo slzavé údolí, které s sebou pravidelně přináší loučení, střetly se na závěr jednotlivé oddíly s tlupou Pirátů, aby jim ukázaly, že v životě je důležité přátelství a soudržnost. V duchu rčení „Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá“ děti přemohly a oloupily Pirátskou bandu, která nedokázala táhnout za jeden provaz a odměnou jim byla Pirátská táborová trička. Okamžik loučení nastal a tábor byl ukončen tradiční večerní diskotékou, která byla okořeněna ohňovou show a bohatým ohňostrojem.

Všichni si uvědomujeme, že k tomu, abychom si mohli tak báječně a intenzivně společně užít dva týdny v roce uprostřed letních prázdnin, je zapotřebí velké množství pomocných rukou, patronů a partnerů tábora. Všem těm, kteří se jakkoli podíleli na přípravě letošního ročníku, věnovali mu svůj čas, finanční prostředky, věcné dary, či své znalosti a umění, nebo zapůjčili nezbytné věci pro převoz, stavbu kulis apod. tímto děkujeme. Největší radost jste tím udělali zhruba 150 dětem, které na letošní ročník budou vzpomínat rády a s úsměvem na tváři. Velké díky rovněž patří všem, kteří díky technice a moderním technologiím zachycovali nezapomenutelné táborové okamžiky, a to nejen ze země, ale i ze vzduchu. Především díky nim si letos poprvé každý táborník na památku odvezl nosič s fotografiemi ze soutěží, her a táborových aktivit a jako bonus fotografie ze zážitkového fotokoutku.

Roztančení piráty LDT Pardubice 2018 se s Vámi loučí a všichni se těšíme na viděnou v roce 2019 !

Související události